Czy Donald Trump nałoży 25-procentowe cła na produkty z Unii Europejskiej?
Na 99% tak.
Trudno jest być optymistą w tej sprawie. W obecnej kadencji Donald Trump zdążył już nałożyć dodatkowe cła na Kanadę, Meksyk i Chiny. W poprzedniej również towary ze stali i aluminium wyprodukowane w Unii były obiektem polityki celnej Trumpa. Ponadto ma on poparcie „big tech” – multimiliarderów takich jak Bezos, Zuckerberg czy Musk, którzy tracą krocie przez unijne reguły dotyczące ochrony prywatności.
Szczególnym obiektem zainteresowania prezydenta USA są samochody. Trump ubolewa nad relatywnie niską popularnością amerykańskich samochodów w Europie. Zważywszy jednak na wysokie ceny paliwa w Europie, jak i geografię oraz specyfikę ulic europejskich miast, łatwo zrozumieć, czemu 6-litrowe kolosy nie cieszą się wielką popularnością (szczególnie w Polsce, gdzie miłośnik takich autek dostaje po głowie akcyzą wysokości 18,6%…). Co ciekawe, USA od sześćdziesięciu lat nakłada 25-procentowe cło na import samochodów dostawczych.
Jakie skutki będą miały cła Trumpa na polskich importerów?
Osoby dokonujące importu z USA będą musiały się liczyć z cłami odwetowymi nałożonymi na towary amerykańskie.
Jako polonijna firma wysyłkowa cały czas mamy do czynienia z odprawą celną towarów z USA. Dobrze więc pamiętamy frustrację klientów, którzy ponieśli koszty cła odwetowego UE przy odprawie grilla ogrodowego Broil King czy Hondy Goldwing podczas pierwszej wojny handlowej… Nierzadko zdarzało nam się usłyszeć wiele niemiłych słów od zbulwersowanych ofiar rozgrywek politycznych, które zamówiły coś z eBaya lub dostały felerny prezent od wujka ze Stanów. A przecież nie mamy na to żadnego wpływu.
Niewątpliwie i w tej kadencji Trumpa polityka celna USA spotka się z podobną reakcją Unii Europejskiej. Cła antytrumpowe ponownie uderzą w nieświadomych importerów.
Jak sprawdzić, czy towar z USA podlega cłom dodatkowym?
Aby sprawdzić, czy dany towar produkcji amerykańskiej podlega cłu dodatkowemu, można skorzystać z polskiej taryfy celnej ISZTAR4. Nawigowanie po Isztarze nie jest łatwe dla osób, które nie miały nigdy styczności z taryfą celną. Pewnym ułatwieniem jest Alfabetyczny Spis Towarów (AIT). Osobiście jednak zdecydowanie wolę funkcję wyszukiwania tekstowego. Po wybraniu odpowiedniego kodu należy zejść do „Środków taryfowych” i wyszukać „US”. Jeżeli nie znajdujemy stawek dla USA, to znaczy, że obowiązuje stawka erga omnes (dla krajów trzecich). Jeżeli jednak natrafimy na odrębną stawkę „US”… no to mamy kłopot.
Ten cały ISZTAR jest okropny! Za Chiny ludowe nie znajdę w nim stawki cła na atrapę chłodnicy... Pomocy!
Nikt nie jest w stanie Ci pomóc? Na szczęście na posterunku jest…