Sankcje na Białoruś

Obecnie wielu z Was zadaje sobie pytanie, czy możliwy jest handel z Białorusią. Dlaczego? 1 lipca 2024 roku weszło w życie Rozporządzenie 2024/1865, które wprowadza sankcje importowe oraz eksportowe na Białoruś podobne do tych, które wprowadzono w przypadku obrotu towarowego z Rosją.

Warto pamiętać, że sankcje nie obejmują wszystkich towarów Nadal możliwe będzie wystawienie deklaracji eksportowej na przykład na samochody o pojemności silnika do 1,9 litra.

Jakie towary objęte są sankcjami na Białoruś?

Głównym aktem prawnym regulującym sankcje na Białoruś jest Rozporządzenie 765/2006. 1 lipca została ono zaktualizowane Rozporządzeniem 2024/1865. Rozporządzenie to niejako harmonizuje sankcje wobec Białorusi z sankcjami wobec Rosji. Jak dotąd handel z Białorusią objęty był o wiele mniejszą ilością regulacji.

Link do obydwu rozporządzeń załączamy poniżej:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=OJ:L_202401865

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/NL/TXT/PDF/?uri=CELEX:02006R0765-20240228

W razie pytań lub jakichkolwiek problemów z interpretacją przepisów, zapraszamy do kontaktu:

tel: 517 463 556

email: agencjacelna@polamer.pl

Eksport samochodów na Białoruś

W ostatnim czasie coraz trudniej jest o EX na auto na Białoruś… Dalej możliwy jest wywóz samochodów, ale ze sporymi ograniczeniami. Jakie auta wolno, a jakich nie wolno eksportować na Białoruś?

  • auta z silnikiem do 1.9 litra z reguły są dozwolone
  • auta benzyna, diesel o pojemności powyżej 1.9 litra, jeśli prześwit pojazdu (klirens/клиренс) wynosi poniżej 165 mm
  • hybrydy, jeśli prześwit pojazdu (klirens/клиренс) wynosi poniżej 165 mm
  • samochody elektryczne (EV), jeśli prześwit pojazdu (klirens/клиренс) wynosi poniżej 165 mm
  • samochody dostawcze diesel o masie całkowitej nieprzekraczającej 5 ton, z silnikiem do 1.9 litra

Eksport motocykli (do wartości 5000 euro)  również jest możliwy.

Jak udowodnić, że mój towar nie jest objęty sankcjami?

Aby wykazać, że towar, który chcemy importować/eksportować w obrocie z Białorusią, możemy przedstawić różnorakie dokumenty.

Jeżeli nasz towar byłby objęty zakazem wywozu/przywozu, jeżeli jego wartość przekraczałaby dozwoloną kwotę (w przypadku eksportu samochodów na Białoruś jest to 50 tysięcy euro), pomocne będzie załączenie potwierdzeń płatności, kontrakt, paragony fiskalne czy deklaracje dewizowe (w przypadku płatnością gotówką), jak również przykładowo wydruki z aukcji lub sklepu. W przypadku tranzytu z krajów spoza UE, można przedstawić deklarację eksportową z tamtego kraju.

Jeżeli zakazem objęty jest podobny towar o szczególnych parametrach (na przykład prześwit pojazdu powyżej 165 milimetrów), można przedstawić takie dokumenty jak dane techniczne od producenta, świadectwo zgodności czy kartę badania technicznego ze stacji kontroli pojazdów.

W przypadku przywozu/wywozu rzeczy osobistych na własne potrzeby warto przedstawić podobne dokumenty jak w przypadku procedury mienia przesiedleńczego, nawet jeśli nie zamierzamy korzystać ze zwolnienia z tego tytułu lub nie chcemy importować, lecz eksportować swoje rzeczy na Białoruś. Dokumenty potwierdzające pobyt, jego rozpoczęcie i zakończenie na Białorusi lub w Polsce pozwolą przekonać urząd celny, że nie zamierzamy omijać sankcji i prowadzić obrót komercyjny pod przykrywką przeprowadzki.